Mało jest osób, które mogą się pochwalić ładną, gładką cerą o jednolitej kolorystyce. Na wygląd naszej skóry ma wpływ wiele czynników. Zanieczyszczone środowisko, niezdrowy tryb życia i stres, to wszystko nie sprzyja urodzie. Dlatego coraz częściej jesteśmy zmuszeni do szukania kosmetyków do zadań specjalnych.
Przyczyny powstawania trądziku
Głównym sprawcą tego typu defektu są zmiany hormonalne, jak również stres, oraz zaburzenia układu trawiennego. To one wpływają na nadmierne wydzielanie łoju, który sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, odpowiedzialnych za wywołanie stanów zapalnych.
Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej
Cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa, ponieważ ma obniżony system obronny. Niezwykle istotna jest więc jej prawidłowa pielęgnacja, która powinna być konsultowana z lekarzem. Stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych ma w tym przypadku kilka celów. Przede wszystkim zmniejszenie objawów łojotoku, stabilizację naturalnej flory bakteryjnej, ograniczenie rozwoju bakterii patogennych, regulację procesu rogowacenia a także spłycenie warstwy rogowej. Muszą one także zapewnić skórze odpowiednie efekty pielęgnacyjne, czyli matować błyszczące partie.
Kosmetyki dla cery trądzikowej
W preparatach, dedykowanych cerze ze skłonnością do łojotoku najczęściej wykorzystuje się antyseptyczne właściwości siarki. Dość skuteczne są również aminokwasy, które zawierają ten pierwiastek, jak N-acetylometionina i N-acetylocysteina, regulujące ilość wydzielanego łoju. Stosuje się także kamforę, która działa przeciwzapalnie, keratolitycznie, również dezynfekująco. Ponadto poprawia ona ukrwienie skóry.
Składniki antybakteryjne w walce z trądzikiem
W preparatach przeciwtrądzikowych często można znaleźć nadtlenek benzoilu o działaniu keratolitycznym, przeciwbakteryjnym. Podobne efekty daje kwas azelainowy. Częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry tłustej jest także cynk. Absorbuje on nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, ograniczając powstawanie łojotoku.
Aktywne srebro
Sporym zainteresowaniem czasie cieszy się ostatnio tzw. aktywne srebro, wykorzystywane w postaci dodatnio naładowanych jonów. Widocznie wpływa ono na zmniejszenie objawów trądziku, oraz wspomaga proces gojenia się już istniejących stanów zapalnych. Zapobiega także powstawaniu nowych zaskórników i wykwitów.
Złuszczanie a cera trądzikowa
Do tego celu wykorzystuje się składniki takie, jak retinoidy (tretinoina, izotretinoina), działające przeciwzaskórnikowo oraz normalizujące procesy złuszczania.