Leczenie trądziku
W przypadku trądziku o średnim i znacznym nasileniu często pojawiają się grudki i krosty, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. W tym przypadku konieczna okazuje się antybiotykoterapia, czyli leczenie tetracykliną, erytromycyną lub limecykliną). Zdarza się, że niezbędny okazuje się chemioterapeutyk – kotrimoksazol.
W przypadku młodych kobiet, z średnio nasilonymi zmianami trądzikowymi, stosowane jest leczenie hormonalne, obejmujące najczęściej octan cyproteronu w połączeniu z etynyloestradiolem.
Podczas antybiotykoterapii, jak również leczenia hormonalnego, konieczne jest stosowanie leczenia miejscowego – działanie to zapewnia efekty znacznie lepsze niż monoterapia.
Najcięższe postacie trądziku leczone są poprzez doustne podawanie izotretynoiny (pochodnej witaminy A), która zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, ogranicza nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych, a także wykazuje niewielkie działanie przeciwzapalne. Metoda ta posiada wiele skutków niepożądanych, jest jednak jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań w leczeniu trądziku.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Cera trądzikowa jest szczególnie wymagająca pod względem pielęgnacji, a także odpowiedniego doboru zabiegów kosmetycznych. Prawidłowa pielęgnacja to nie tylko element leczenia, ale szansa na zniwelowanie występowania kolejnych zmian skórnych. Wśród preparatów o działaniu przeciwtrądzikowym znaleźć można specjalne żele do mycia twarzy, płyny micelarne, toniki, mleczka, kremy nawilżające i matujące oraz peelingi.
Oczyszczanie skóry za pomocą dedykowanych kosmetyków powinno odbywać się dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, warto pamiętać, że zbyt częste oczyszczanie cery trądzikowej może przyczynić się do nadmiernego przesuszenia skóry, czego efektem będzie zwiększenie produkcji łoju.
Należy także unikać stosowania zwykłego mydła oraz preparatów zawierających alkohol, które mogą przyczynić się do nadmiernego przesuszenia skóry.
Kremy dedykowane dla cery trądzikowej posiadają właściwości matujące i antybakteryjne, dzięki czemu przyczyniają się do leczenia zmian chorobowych, a także zapewniają optymalne nawilżenie skóry, przywracają uczucie komfortu i zmniejszają napięcie skóry.
Idealnym kosmetykiem do makijażu są lekkie, beztłuszczowe podkłady, które wykazują działanie antybakteryjne i matujące. Zdecydowanie należy unikać ciężkich, mocno kryjących podkładów, które blokują pory, a w efekcie zaostrzają zmiany trądzikowe.
Ważna jest także ochrona przeciwsłoneczna. Faktem jest, że promienie UV hamują stan zapalny skóry, przyczyniając się do poprawy jej wyglądu, nie mniej jednak zbyt intensywne opalanie przyczynia się do rogowacenia ujść mieszków włosowych, czego skutkiem może stać się nasilenie trądziku.