Mit nr 1 - Leki poza aptekami są tańsze
Gdy w sklepach zaczęły się pojawiać półki na leki i suplementy, na tabletki przeciwbólowe, preparaty na gardło i inne, pojawiło się przekonanie, że na pewno będą tańsze niż w aptekach. To efekt dość agresywnej kampanii reklamowej, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wystarczy bowiem porównać ceny oraz zawartość. Na sklepowych półkach mamy nierzadko opakowania, które wyglądają jak w aptece, ale jest o mniejszej zawartości. Jest kilka czy kilkanaście groszy tańsze, ale w środku znajdziesz mniej tabletek.
Mit nr 2 - Farmaceuci chcą likwidacji obrotu pozaaptecznego
Leki i suplementy diety znajdziesz dzisiaj w wielu miejscach, od sklepów osiedlowych po stacje benzynowe. Na ich temat najczęściej wypowiadają się przedstawiciele organizacji, zrzeszających przedsiębiorców (np. sieci sklepów), rzadziej lekarze i farmaceuci. Przedstawiciele często powielają tezę, jakoby farmaceuci chcieli likwidacji obrotu pozaaptecznego. Tymczasem farmaceuci, podobnie jak i Ministerstwo Zdrowia, chcą tylko ograniczenia pozaaptecznej dystrybucji leków oraz przeglądu substancji dostępnych poza aptekami. Uważają, że poza aptekami jest zbyt wiele produktów, które nie zawsze są właściwie przechowywane. Domagają się także opakowań z mniejszą ilością leku, aby uniknąć sytuacji, gdy pacjent leczy się na własną rękę omijając lekarza i farmaceutę.
Mit nr 3 - Leki odtwórcze (generyki) są gorsze niż leki oryginalne
Produkowania generyków to możliwość, która bardzo zmieniła farmację, doprowadzając do większej dostępności wielu leków dla pacjentów. Stało się tak, ponieważ przy wprowadzaniu na rynek odpowiedników leków innowacyjnych zniesiono konieczność wykonywania tych samych badań na ich skuteczność i bezpieczeństwo, które obowiązywały leki oryginalne. Zastąpiło je badanie biorównoważności. Leki generyczne traktowane są więc jako zamienniki leków oryginalnych. Teraz pacjent znając cenę oryginału może poprosić farmaceutę o wydanie leku odtwórczego zamiast innowacyjnego a to oznacza dla niego mniejszy wydatek. Zobacz leroy merlin legnica. Od tej zasady są pewne odstępstwa; farmaceuta nie może wydać zamiennika, jeśli lekarz na recepcie wyraźnie zaznaczył, że leku nie wolno zamieniać. Zamiana jest też niemożliwa na przykład przy niektórych lekach przeciwko padaczce, gdyż zaleca się kontynuowanie leczenia tym, co sprawdziło się pozytywnie już wcześniej. Nie ma wówczas sensu eksperymentowanie z nowościami, ponieważ może ono pogorszyć stan zdrowia. Wszelkie wątpliwości w tych zagadnieniach może rozwiać lekarz lub farmaceuta.