Czy każdy lek posiada tańszy odpowiednik? Gdzie szukać informacji o lekach refundowanych? Jakie informacje powinny znajdować się na recepcie?
Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę kupując leki.
Leki refundowane
Refundacja umożliwia zakup leków i wyrobów medycznych w niższej cenie – część należności pokrywa NFZ. Lista leków refundowanych zmienia się co dwa miesiące, aktualne informacje można znaleźć na stronie mz.gov.pl.
Zamienniki
Znaczna część leków posiada tańsze zamienniki, obowiązkiem każdego aptekarza jest wskazanie ewentualnych zamienników. Tańszy odpowiednik leku można kupić wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz nie zaznaczył na recepcie „nie zamieniać”.
Infolinia dla pacjentów
Z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia uruchomiona została bezpłatna infolinia, na której można otrzymać informacje o zamiennikach leków refundowanych. Infolinia jest dostępna codziennie w godz. od 8.00 do 20.00 pod numerem 22 123 98 00.
Zasady refundacji
Leki refundowane posiadają różny poziom odpłatności oraz limit finansowania. Decyzję w tej kwestii podejmuje minister zdrowia, kierując się ustawą o refundacji. Istnieją leki i wyroby medyczne całkowicie bezpłatne (B) – są to preparaty stosowane w leczeniu nowotworów złośliwych, zaburzeń psychotycznych, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego lub choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemiologicznym.
Pozostałe leki refundowane kupimy na ryczałt lub zapłacimy za nie 50% lub 30%.
Który lekarz wypisze receptę?
Receptę na leki refundowane wypisze lekarz, który posiada umowę z NFZ w zakresie wystawiania tego typu recept.
Prawidłowa recepta
Każda recepta powinna być wypisana czytelnie i wyraźnie, musi zawierać dane pacjenta, pieczątkę i podpis lekarza, a także datę realizacji. Ujęta musi być także ilość opakowań i dawkowanie leku, zwłaszcza, gdy jest to lek psychotropowy lub narkotyczny.
Na jednej recepcie mogą znajdować się leki do 120 dni kuracji.
Ważność recepty
Receptę należy zrealizować w określonym terminie – zwykła jest ważna 30 dni, na antybiotyki – 7 dni, a na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla danego pacjenta – 90 dni. W przypadku leków importowanych na zapotrzebowanie danego pacjenta czas realizacji wynosi 120 dni, natomiast na leki narkotyczne – 30 dni.
Uprzywilejowania
Osoby posiadające dodatkowe uprawnienia (m.in. inwalidzi wojenni lub wojskowi) mają obowiązek okazać się lekarzowi dokumentem potwierdzającym uprawnienia. Jeśli lekarz nie odnotuje tej informacji na recepcie, może to zrobić aptekarz na podstawie okazanego dokumentu.
Podróbki!
Zdarza się fałszowanie produktów medycznych, najczęściej są to sterydy anaboliczne, leki odchudzające oraz leki stosowane przy zaburzeniach erekcji. Podróbki mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta, dlatego też wszystkie leki najlepiej kupować w aptece.