Leczenie trądziku

Trądzik - jak i czym leczyć cerę trądzikową?

Trądzik to problematyczne schorzenie, wymagające niejednokrotnie wieloletniego leczenia. Walka z nim opiera się na leczeniu farmakologicznym, zaleconym przez dermatologa oraz właściwej pielęgnacji skóry. Podstawą sukcesu jest współpraca ze specjalistą oraz systematyczne stosowanie zaleconych leków plus świadomość, że efekty mogą być widoczne dopiero po dłuższym czasie.

Podstawowym celem leczenia trądziku jest zmniejszenie łojotoku oraz ograniczenie rozwoju bakterii, które go wywołują. Ponadto zmniejszenie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Leczenie jest uzależnione od jego rodzaju, stopnia zaawansowania oraz lokalizacji wykwitów. Łagodne zmiany można leczyć miejscowo, w cięższych przypadkach stosuje się leczenie skojarzone - miejscowe i ogólne. Terapię doustną zwykle łączy się z podtrzymującą. Ze względu na złożoność problemu, leczenie powinno się odbywać wyłącznie pod okiem specjalisty dermatologa. Zaniedbany trądzik może czasem zniknąć, ale zwykle pozostawia przykrą pamiątkę na twarzy w postaci przebarwień i blizn potrądzikowych.

Składniki środków przeciwtrądzikowych

Do leczenia miejscowego trądziku wykorzystuje się kremy, żele, płyny oraz inne preparaty, zawierające w swoim składzie nadtlenek benzoilu, który hamuje rozwój bakterii beztlenowych Propionibactrium acnes. Działa złuszczającą na naskórek oraz zmniejsza liczbę zaskórników. Leczenie rozpoczyna się od mniejszych stężeń i aplikowania lekarstwa raz dziennie. Dopiero później stopniowo można przechodzić do wyższych stężeń i dwukrotnej aplikacji w ciągu dnia, dzięki czemu leki przeciwtrądzikowe​uniknie się podrażnień. Retinoidy (pochodne witaminy A; tretynoina, izotretynoina, adapalen, tazaroten) - to składniki, wywierające głównie działanie keratolityczne. Hamują powstawanie zaskórników oraz redukują ilość już istniejących. Leki te stosuje się zwykle wieczorem. Antybiotyki stosowane są miejscowo (erytromycyna, klindamycyna), kwas azelainowy - posiada wielokierunkowe działanie: przeciwzaskórnikowe, keratolityczne oraz przeciwbakteryjne. Ich dodatkowym plusem jest także to, że redukują przebarwienia. Leki te stosowane są głównie w terapii wspomagającej leczenie ogólne u osób ze średnio nasilonymi zmianami oraz ze skłonnością do przebarwień pozapalnych. Coraz częściej w leczeniu miejscowym trądziku korzysta się z preparatów złożonych, zawierających w składzie antybiotyk i retinoid lub nadtlenek benzoilu. Taka kombinacja w jednym preparacie wywiera nie tylko silniejsze działanie miejscowe, ale także zmniejszają ryzyko wystąpienia lekooproności.