Leczenie trądziku

Żele i maści na trądzik - kompendium wiedzy

Tłusta, trądzikowa skóra to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych. Często jest to efekt nieodpowiedniej pielęgnacji cery. Co zrobić, aby uniknąć tego typu problemów?

Nie przesuszaj skóry!

Często można usłyszeć, że skutecznym sposobem na tłustą, trądzikową skórę jest jej przesuszenie. Nie ma nic bardziej mylnego! Stosowanie do pielęgnacji tradycyjnego mydła, toniku z alkoholem czy spirytusu salicylowego jest niewłaściwe i przynosi efekty odwrotne do pożądanych, czyli zwiększy produkcję łoju.

Najlepszym rozwiązaniem są łagodne żele do mycia twarzy, bez dodatku mydła, które można znaleźć wśród aptecznych dermokosmetyków dla cery trądzikowej.

Nie należy również nadmiernie pocieranie delikatnej skóry także nie jest wskazane, gdyż może naruszyć barierę skórną, co sprzyja tworzeniu się kolonii bakterii i tworzeniu zaskórniaków.

Żele i maści na trądzik

Większość preparatów dostępnych bez recepty zawiera nadtlenek benzoilu, a to oznacza konieczność zachowania ostrożności - preparat nie powinien mieć kontaktu z oczami i jamą ustną, ponadto – w czasie stosowania preparatu - należy chronić skórę przed słońcem.

Podczas stosowania preparatów na trądzik może pojawić się suchość i łuszczenie skóry, aby tego uniknąć, warto stosować mniejsze stężenia preparatu, a w przypadku pojawienia się podrażnień, ukoić skórę za pomocą delikatnych emolientów.

Kwas migdałowy i azelainowy

leczenie trądziku

Jeśli pojawią się potrądzikowe blizny o przebarwienia, warto skorzystać z kosmetyków, które w składzie zawierają kwas migdałowy i azelainowy, które posiadają działanie złuszczające i antybaktyeryjne. W aptekach dostępne są kremy o rożnym stężeniu kwasu, dzięki czemu można wybrać optymalne rozwiązanie.

Usuwanie zaskórniaków za pomocą pasków

Zaskórniaki i zanieczyszczenia zapychające pory, zwłaszcza te na nosie, można usuwać za pomocą kupionych w aptece pasków z aktywnym węglem. Jest lepsze rozwiązanie niż popularne wyciskanie krost, nie mniej jednak najlepszą alternatywą jest gruntowny zabieg oczyszczający, wykonany w gabinecie kosmetycznym.

Tonik na zwężenie porów

Warto także stosować tonik na zwężenie porów. Preparat ten posiada aktywne składniki, które złuszczają naskórek, odblokowują i zwężają pory, a dodatkowo ​matują skórę.

Suplementacja w trądziku

Korzystny wpływ na skórę łojotokową wykazuje cynk, witaminy z grupy B, lakoferyna oraz fiołek trójbarwny, czyli popularny bratek. Warto uwzględnić w codziennej diecie suplementy z zawartością wspomnianych witamin, z całą pewnością będą wspierać walkę z trądzikiem.

Konsultacja z dermatologiem

Leczenie trądziku wymaga pomocy specjalisty. Ważne jest to, aby określić charakter choroby i stosować właściwą kurację. Lekarz ma możliwość przepisania preparatów dostępnych na receptę, które w wielu przypadkach okazują się konieczne.