Dermokosmetyki, czyli kosmetyki dermatologiczne lub apteczne, zawierają składniki medyczne i kosmetyczne, a tym samym wykazują działanie lecznicze i kosmetyczne jednocześnie. Ich zasadniczą funkcją jest leczenie zmian skórnych, aczkolwiek można je również stosować w przypadku skóry zdrowej.
Czym różnią się dermokosmetyki od kosmetyków?
Produkcja dermokosmetyków odbywa się w sterylnych warunkach, bardzo podobnych do tworzenia leków. Proces produkcji jest kontrolowany przez dermatologów, kosmetologów oraz chemików.
Zasadniczą cechą, która różni dermokosmetyki i standardowe kosmetyki, jest skład. Dermokosmetyki wykazują właściwości hipoalergiczne, są bezpieczne dla skóry, także wrażliwej. W ich składzie nie ma barwników, olejków eterycznych ani środków zapachowych, są natomiast składniki bioaktywne. Dermokosmetyki najczęściej są bezbarwne i bezwonne.
Kosmetyki spełniają przede wszystkim funkcję ochronną, natomiast dermokosmetyki – leczniczą.
Dermokosmetyki
Kosmetyki dermatologiczne zasadniczo nie zawierają konserwantów, co bez wątpienia wpływa na ich jakość. Podstawowym składnikiem jest woda termalna, w której znajduje się znaczna ilość cennych substancji mineralnych, przede wszystkim selenu, żelaza, manganu i cynku.
Dermokosmetyki, określane także mianem kosmoceutyków, mogą zawierać ponadto znaczną ilość witamin z grupy B, witaminy A, E oraz C, czyli tzw. antyoksydantów. W składzie kosmetyków dermatologicznych są także lipidy oraz składniki roślinne, m.in. aloes, zielona herbata, soja, jeżówka, oczar wirginijski, miłorząb japoński, czy żeńszeń. Preparaty te wykazują znaczne działanie przeciwzapalne, łagodzą podrażnienia, odżywiają i koją skórę, dlatego też są w szczególny sposób polecane do skóry wrażliwej.
Można je kupić przede wszystkim w aptekach, w drogeriach są dostępne bardzo rzadko.
Zaletą dermokosmetyków jest to, że nie powodują podrażnień ani zmian alergicznych, a tym samym można je bez obawy stosować do pielęgnacji skóry niemowląt, małych dzieci i kobiet w ciąży.
Godny podkreślenia jest również fakt, że kosmetyki dermatologiczne skutecznie hamują proces starzenia się skóry.
Optymalnym rozwiązaniem są dermokosmetyki fotoochronne, które mogą być używane zarówno podczas plażowania czy kąpieli słonecznych, jak i na co dzień.
Wybór kosmetyku medycznego powinien być dostosowany do chorób skóry, rodzaju i stanu cery, pory roku oraz stylu życia.
Kosmetyki apteczne to produkty bezpieczne i efektywne, wynika to przede wszystkim z licznych badań laboratoryjnych i medycznych.