Dermokosmetyki

Co to są dermokosmetyki i dla kogo zostały stworzone?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki apteczne, znane również jako dermokosmetyki

Ogólnie rzecz ujmując, są to preparaty kosmetyczne, które można nabyć wyłącznie w aptekach. Preparaty te powstały poprzez połączenie technologii kosmetologicznej, dermatologicznej oraz chemicznej i są adresowane głównie do osób, które posiadają wrażliwą, delikatną, skłonną do alergii i chorób dermatologicznych skórę.

Definicja dermokosmetyków

Regulacje prawne nie uwzględniają ekologicznych preparatów kosmetycznych, kosmetyków „bio” ani naturalnych, nie ma również definicji dermokosmetyków. Wszystkie wymogi, którym muszą sprostać kosmetyki w Unii Europejskiej zostały zawarte w dyrektywie 76/768/WE, ponadto na rynku polskim obowiązuje Ustawa o kosmetykach z 2001 r. (DzU nr 42, poz. 473 z późniejszymi zmianami).

Różnica między dermokosmetykiem a kosmetykiem

Kosmetyki apteczne adresowane są przede wszystkim dla osób, które zmagają się z dolegliwościami skórnymi. Zasadniczą funkcją, jaką spełniają dermokosmetyki, jest wspomaganie pielęgnacji skóry, której dotyczą zmiany o charakterze dermatologicznym. Produkcja dermokosmetyków jest bardzo podobna do produkcji leków – praktycznie już podczas tworzenia receptury odbywają się konsultacje pomiędzy lekarzami i kosmetologami w zakresie łączenia poszczególnych składników. W konsultacjach uczestniczą również chemicy ze specjalistycznych ośrodków chemicznych.

Podobnie jak leki, dermokosmetyki powstają w środowisko sterylnym, wynika to przede wszystkim z tego, że dermokosmetyki z założenia łączą funkcję kosmetyczną i leczniczą.

W składzie dermokosmetyków nie mogą znajdować się syntetyczne środki zapachowe, konserwanty barwiące oraz substancje modyfikowane genetycznie. Kosmetyki dermatologiczne powinny być bezbarwne i bezzapachowe, a ilość nieuczulających, delikatnych konserwantów powinna być niewielka.

Zaletą dermokosmetyków jest także hypoalergiczność, czyli zminimalizowane ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Kosmetyki apteczne adresowane są przede wszystkim dla osób, które posiadają chorą, wrażliwą, skłonna do podrażnień i alergii skórę, dlatego też ważne jest to, aby preparaty te były pozbawione kosmetyki z apteki​potencjalnie alergennych substancji.

Podstawowym składnikiem są w tym przypadku substancje bioaktywne, aczkolwiek ich użycie powinno opierać się na badaniach dermatologicznych i laboratoryjnych. Ważne jest także odpowiednie testowanie dermokosmetyków, czyli poddawanie ich specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. Wszystkie badania muszą być prowadzone pod nadzorem doświadczonego lekarza dermatologa.

Dla kogo adresowane są kosmetyki apteczne?

Dermokosmetyki to preparaty stworzone z myślą o skórze skłonnej do chorób i podrażnień, dlatego też powinny być przede wszystkim stosowane przez osoby z tego typu problemami (m.in. cierpiący na trądzik młodzieńczy i różowaty), aczkolwiek nie ma przeciwwskazań, aby dermokosmetyki były stosowane przez osoby zdrowe.